YÖK, 667 sayılı KHK ile kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarının önlisans ve lisans programlarındaki öğrencilerin işlemleri ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

YÖK’ün internet sitesinden duyurulan yazılı açıklamaya göre tercihlerde herkes yerleştirilecek. Tercihlerde kapatılan programa kayıt olunan yıldaki (yatay geçişle gelenler geldikleri programa ilk kayıt oldukları yıldaki) kılavuzdaki taban puanlar esas alınacak.

Tercih esaslı merkezi yerleştirme ile yapılan yerleştirmelerde kapatılan üniversitedeki mevcut bursluluk durumu ve ödemekte olunan ücret aynen korunacak. Yıllık ücret artışları TÜFE oranında olacak. Yatay geçiş esaslı bireysel yerleştirmede, yatay geçiş yapılan üniversitenin koşulları uygulanacak.

Derslerini tamamlamış, ancak staj vb. sebeple diplomalarını henüz almamış öğrenciler diplomalarını koordinatör üniversiteden alacaklar.

Kapatılan üniversitenin bazı programları kapatıldığı ilde sadece kapatılan üniversite de bulunuyordu ise, koordinatör üniversite de program açılacak ve öğrenciler bu programa merkezi yerleştirme sonrası, özel öğrenci olarak katılabilecekler.

Tercih sonrası merkezi veya yatay geçiş yaparak yerleştirilecek öğrencilerin eğitimlerini başarı ile tamamlamaları sonrasında diplomalarında kapatılan üniversitenin ismi yazmayacak.

Öte yandan gelecek yıllara yönelik ödenmiş kayıt ücretleri varsa ve bunun belgelerle kanıtlanmış olması durumunda öğrenciden ilgili akademik yıl için ücret talebinde bulunulmayacağı belirtildi.

Konuya ilişkin soru ve cevaplara ulaşmak için tıklayınız.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi