Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından gerçekleştirilen “2. Türkçe Bayramı” etkinliklerine katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: “Bugün kutladığımız bayram aynı zamanda teröre de verilmiş en güzel en anlamlı cevaplardan biridir. Çünkü terör, bizim gündelik hayatımızı, bu türden faaliyetlerimizi sekteye uğratmak, imkansızlaştırmak için de faaliyettedir. Ona verilecek en güzel cevap, ‘Biz sana rağmen güzel işler yapmaya, hayırlar işlemeye devam edeceğiz‘ demektir.”

Türkçe’nin, büyük medeniyetler kurmuş bir milletin dili olduğunu, yaygınlık ve kullanım bakımından dünyanın sayılı dilleri arasında yer aldığını ifade eden Bakan Avcı, dilin tarihi süreç içinde güçlü bir ırmak gibi geçtiği bütün coğrafyalardan kelimeler aldığını, bunları kendi renk musiki mayasında birleştirdiğini, kendi mührünü kelimelerine ve yapısına vurduğunu belirtti.

Gönül dili olan Türkçe’nin, dünyayı sevgi ve barışla donatmanın en büyük fazilet olduğuna inanan Ahmet Yesevi’lerin, Yunus Emre’lerin, Sarı Saltuk’ların dili olduğunu söyleyen Avcı, Türkçe’nin zengin söz varlığıyla, Türkiye tarihini, kültürünü, sanatını ve medeniyetini taşıyacak güçte olduğunu anlattı.

Türkçe’nin yurt dışında öğretilmesinin önemini vurgulayan Bakan Avcı, Türkçe Bayramı’nda YEE’nin, Türkçe’ye gönül vermiş okutmanlarının ve kurum çalışanlarının büyük emeklerinin olduğunu ifade ederek, herkese teşekkür etti.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi