sinav-stresi-uzerine-baharBahar aylarında nasıl doğa uyanıp yenileniyorsa bedenimizde birtakım tepkilerle kendini yeni döneme adapte etmeye çalışıyor. Mevsimsel duygu durum bozukluğu(SAD) ya da popüler söylemiyle bahar yorgunluğu, kıştan yaza geçmekte olduğumuz şu günlerde 7den 70 ‘e herkesi etkiliyor.

Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji rehberlik uzmanları, okul çağındaki çocuklarda sınavların oldukça yoğun olduğu şu günlerde sınav stresine bir de bahar yorgunluğunun eklendiğini belirtiyorlar. Çocuklarda ve gençlerde görülen bahar yorgunluklarının başlıca belirtileri ruh halinde görülen değişiklikler. Sebepsiz üzüntü, sinirlilik hali, umarsızlık, motivasyon eksikliği ve konsantrasyon güçlüğü günlük yaşamı olumsuz etkileyebiliyor. Anne babaların bu dönemde dikkatli olması,  bahar yorgunluğuna çok benzer bu belirtilerin genel ergenlik sıkıntıları ile karıştırılmamasına dikkat çekiliyor. Ortalama 1 hafta ile 1 ay arasında değişen sürelerle çocuklarda görülebilecek bu değişiklikler gün ışığının fazlalaşması ve günlerin uzamasıyla birlikte kendiliğinden geçebiliyor. Eğer çocuğunuzda yorgunluk sinirlilik durumları uzun süreli devam ediyorsa bu durumda bir uzmana başvurulması öneriliyor. Kısa dönemli yorgunluk ve bıkkınlık durumlarında ailelerin çocukları için  uygulayabileceği ipuçları:

  • Çocuğun ya da gencin duygularını paylaşması için konuşma ortamları hazırlamak. Birlikte kahve içmek, yürüyüş yapmak vb.
  • Yaz için tatil planı yapmak. Tatil geleceğe olan umutları canlandırıcı ve güzel duyguları tetikleyici bir etki yapar.
  • Açık renkli ve yazlık kıyafetleri çıkarmak dolabı temizlemek, özellikle renkli kıyafetleri ön plana çıkartmak.
  • Evde ve dışarda güneşin olumlu enerjisini almak amacıyla perdeleri açmak bahçeyle ve saksılarla ilgilenmek, çiçek dikmek.
  • Yaşamın içine müziği katmak evde müzik çalmak ya da müzik aleti çalmayı özendirmek.
  • Sanatsal aktiviteler resim yapmak elişi ile uğraşmak .
  • Arkadaşlarıyla ev partileri düzenlemek.
  • Evcil hayvanlarla zaman geçirmesini sağlamak.
  • Başarılarını ön plana çıkarmak iyi yaptığı konularda motive etmek.
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi