sabanci-universitesiBu yıl da Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi üniversitesi olan Sabancı Üniversitesi, dünyanın en prestijli üniversite sıralamaları arasında yer alan QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda 441-450 bandında yer aldı.

Yapılan açıklamaya göre Sabancı Üniversitesi QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’ndaki Türk üniversiteleri arasında araştırma performans oranını yükselten tek üniversite oldu. Ayrıca bu yılki sıralamada, Türkiye’den katılan üniversiteler arasında bir basamak yükselerek 2. sırada yer aldı.

Sabancı Üniversitesi, dünyanın en prestijli sıralamaları arasında kabul edilen QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda 441-450 bandında yer aldı. QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda tüm dünyadan 900’den fazla üniversite; araştırma, eğitim-öğretim, iş bulabilirlik ve uluslararasılık olmak üzere öğrenci adayları için dört boyut üzerinden altı gösterge ile değerlendiriliyor.

Söz konusu altı göstergeden dördü somut sayısal verilere, ikisi ise küresel boyutta akademisyen ve çalışanlarla yapılan itibar algısına yönelik anket çalışmalarına dayanıyor. Somut sayısal verilere dayanan göstergelerden akademisyen başına öğrenci oranı %20, akademisyen başına atıf sayısı %20, yabancı öğretim elemanı oranı %5 ve yabancı öğrenci oranı %5, itibar algısı odaklı anket çalışmalarından ise akademik itibar %40, işveren itibarı %10 oranında ağırlık ile değerlendirmeyi etkiliyor.

QS 2016/17 Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda Türkiye’den ilk 500 içinde yer alan üniversiteler ise Bilkent, Sabancı, Koç, Orta Doğu Teknik ve Boğaziçi oldu.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi