ÖSYM, üniversite sınavına girecek adayları bilgilendirmek için animasyon filmi hazırladı. Filmin sonunda ise 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ifadelerine yer verildi.

 

Adayların sınavlarda uymaları gereken kuralların yer aldığı tanıtım filminin sonunda Prof. Dr. Aziz Sancar’ın sözleri yer aldı. Sancar, üniversite adaylarına yönelik “Benim hikayem, üniversite sınavını kazanarak başladı. İnanmak, başarmak için yeterli. Gençler, yeter ki inanın, başaracaksınız. Geleceğiniz, geleceğimizdir. Haydi üniversiteye” ifadelerini kullandı.

ANİMASYON FİLMİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

PROF. DR. AZİZ SANCAR KİMDİR?

Mardin’in Savur ilçesinde, orta gelirli bir çiftçi ailesinin sekiz çocuğundan yedincisi olarak dünyaya gelen Aziz SANCAR, 1963’te girdiği İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1969’da bitirdikten sonra Savur’da iki yıl sağlık ocağında hekimlik yaptı. Daha sonra Dallas’a giderek Dallas Texas Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji dalında doktora yaptı. Yale Üniversitesi’nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı. Daha sonra DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdürdü. 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayınladı.

Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü‘nü kazandı.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi