İbrahim Halil CANDAŞ

İbrahim Halil CANDAŞ K@Home Türkiye Kurucusu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle yapılan son araştırmaya göre, ülkemizdeki 0-5 yaş yaş aralığındaki çocukların sadece yüzde 2,8’i kreş veya anaokuluna gidiyormuş. Bu araştırma sonucuna göre her mahalleye bir okul öncesi kurum açılması kararı alınmış. Bence bu araştırmada bir eksiklik var. TÜİK’e önerimdir. TÜİK, acilen yeni bir araştırma yapmalıdır. Ailelerin niçin çocuklarını kreş veya anaokuluna göndermedikleri sorgulanmalıdır.

***

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2016 yılı öğretmen alım sınavlarında adaylar sınav ortalamalarını kamuoyuna açıkladı. Sıkı durun! Okul öncesi öğretmen adaylarının kendi branşlarıyla ilgili sınav ortalaması 100 üzerinden 53… Okul öncesi öğretmen adaylarının atanabilmesi için gerekli puanı söylemiyorum bile! Bu puanları alan öğretmen adayı genç kardeşlerimiz çocuklarımızı kreşlerde ve anaokullarında eğitiyorlar. Aileler acaba bu sebepten dolayı göndermiyor olabilir mi?

***

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Adli Tıp Kurumu’na her ay 650 çocuk cinsel istismar vakası gönderiliyor. Bu vakalardaki istismarcılardan %5’i ortaya çıkarken %95’i gizli kalıyor. Bu vakaların neredeyse çeyreği eğitim kurumlarında yaşanıyor. Ben değil, veriler öyle diyor. Aileler acaba bu sebepten göndermiyor olabilir mi?

***

İstanbul’da ismini vermeyeceğim bir semtte bakanlık verilerine göre 7 tane kreş ve anaokulu var. Ama ne hikmetse aynı semtte dolaştığınızda 19 tane kreş ve anaokuluna rastlıyorsunuz. Demek o ki; bu semtteki kreş ve anaokulların yarıdan fazlası kaçak, denetimden uzak. Gerçi diğerleri ne kadar denetimden geçiyor, kaç tanesi bakanlığın standartlar yönergesine uygun, tartışılır. Acaba aileler bu sebepten göndermiyor olabilir mi?

***

Belki başka sebepler de vardır. Örneğin uzun yıllardır uygulanan ve her sene yama yapılan eğitim sistemi. Her çocuk farklı beceri ve yeteneklere sahipken aynı yaştaki tüm çocukları aynı sınıfa toplayıp, aynı şekilde eğitmek kaçıncı yüzyılın uygulaması acaba? Okul öncesi eğitim sisteminin köklü bir değişikliğe ihtiyacı vardır. Çocukların mutlu olması temel amaç olmalı ve becerilerine göre okul öncesi eğitim verilmelidir. Yoksa, çocuklarımız birilerinin istediği gibi yetişir. Ne dersiniz, acaba aileler çocuklarını kreş ve anaokullarına bu sebepten göndermiyor olabilir mi?

İbrahim Halil Candaş
kahometurkiye@gmail.com
www.kahometurkiye.com

İBRAHİM HALİL CANDAŞ KİMDİR?

İlk ve orta öğrenimini Ayvalık’ta, lise eğitimini Malatya Fen Lisesi’nde tamamladı. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümünü bitirdi ve matematik alanında yapmış olduğu yüksek lisanslarla Bilim Uzmanı ünvanını alarak çeşitli üniversitelerde akademisyenlik yaptı.
20 yıldır içinde bulunduğu eğitim sektöründe, çok sayıda kuruma eğitim danışmanlığı yapmanın yanı sıra yaklaşık 70 adet kitap yazdı. Ülkemizde evde eğitim modelinin uygulayıcısı ve savunucusu olarak oluşturduğu K@home Türkiye’nin ve eğitim sektöründe bayilikler veren kurumlarının yöneticilik görevine devam eden İbrahim Halil Candaş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi