ndsNotre Dame de Sion Lisesi Eğitim Vakfının 160 yıllık eğitim tecrübesiyle kurduğu Neslin Değişen Sesi Okulları (nds), Türkiye’deki Fransızca eğitimde örnek bir uygulama başlattı. 4. sınıfı tamamlamış tüm öğrencilere yönelik olarak hayata geçirilen “yabancı dil ağırlıklı 5. sınıf” uygulaması, daha önce hiç Fransızca eğitimi almamış öğrencileri 1 yılda yaşıtlarıyla aynı seviyeye ulaştırmayı hedefliyor.

Yeni eğitim yılını Bahçeşehir’deki yeni ve tam donanımlı kampüsünde karşılayan Neslin Değişen Sesi Okulları (nds), Türkiye’deki eğitim yaşamına büyük katkı sunacak önemli bir adım atarak; 5. sınıfta Fransızca yabancı dil eğitimine başlamak isteyen öğrencilere yönelik “yabancı dil ağırlıklı 5. sınıf” uygulamasını başlattı. İlköğretim düzeyinde 4. sınıfı tamamlamış tüm öğrencilere açık olan ve bu yıl ilk kez öğrenci kabul eden uygulama, Fransızca bilmeyen öğrencilerle anaokulundan bu yana Fransızca eğitimi alan öğrencileri, 6. sınıf itibarıyla eşit seviyeye getirmeyi amaçlıyor.

Öğrenciler Sene Kaybı Olmadan 6. Sınıfa Geçiyor
Neslin Değişen Sesi Okulları, “yabancı dil ağırlıklı 5. sınıf”ta öğrencilerine, hafta içi 18, hafta sonu 5 ders saati olmak üzere haftada 23 saatlik Fransızca eğitim veriyor. Bu süre, diğer sınıflarda verilen Fransızca eğitimin iki katına karşılık geliyor.

Öğrencilere Fransızca’nın yanı sıra Talim Terbiye Kurulunun ders çizelgesinde yer alan Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (gayri müslim öğrenciler bu dersten muaftırlar) dersleri veriliyor. Zorunlu derslerin yanı sıra İngilizce, Spor ve Fiziki Etkinlik dersleri de gören öğrenciler, bir yılın sonunda eğitimini başarıyla tamamlayarak sene kaybı olmadan eğitimlerine 6. sınıftan devam edebiliyor.

Fransızca Eğitim Veren Okullar Arasında İlk
Türkiye’de Fransızca eğitim veren ilköğretim okulları arasında ilk kez hayata geçirilen bu uygulama ile nds, 5. sınıfta Fransızca eğitime yeni başlamış olan bir öğrencinin 6. sınıfa geçerken anaokulundan itibaren Fransızca eğitim alan bir öğrenciyle aynı seviyeye ulaşmasını hedefliyor. “Yabancı dil ağırlıklı 5. sınıf”a, 4. sınıfı bitiren, önceden farklı bir yabancı dilde eğitim almış ve Fransızca öğrenmek isteyen tüm öğrenciler başvurabiliyor.

Program İçeriği Uluslararası Kriterlere Göre Belirleniyor
Yabancı dil ağırlıklı 5. sınıfın yoğunlaştırılmış programı Fransızca’nın farklı yaşlarda hangi yöntem ile öğretilmesi gerektiği konusunda uzmanlık sahibi olan Fransızca zümresi tarafından belirleniyor. Label France kalite belgesine sahip Neslin Değişen Sesi Okullarında programın içeriği ise bu kalite belgesinin “anadili Fransızca olan öğretmen sayısı” ve “Fransızca ders saatlerinin belli bir düzeyde olması” gibi kriterlerine göre düzenleniyor. Yabancı dil ağırlıklı 5. sınıf eğitimini tamamlayan öğrenciler, Neslin Değişen Sesi Ortaokulu 6. sınıfından eğitimlerine devam edebiliyor. 8. sınıf sonunda ise öğrencilerin, uluslararası Fransızca yetkinlik dil belgesi DELF B1 seviyesine ulaşmaları hedefleniyor.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi