bogazici-universitesiLYS 2016 sınav sonuçlarına göre Boğaziçi Üniversitesi en iyi öğrencilerin tercihi olmaya devam ediyor. Sınav sonuçlarına göre tüm puan türlerinde ilk 1000’de yer alan öğrencilerden 670’i Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih etti. Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm bölümleri devlet üniversiteleri arasında yine en yüksek taban puana sahip oldu.

Boğaziçi Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre; 2016 LYS sonuçlarına göre DİL1 puan türü hariç olmak üzere tüm puan türlerinde ilk 100 sıralamasında yer alan öğrencilerin 45’i, ilk 250 sıralamasında yer alan öğrencilerin 135’i, ilk 500 sıralamasında yer alan öğrencilerin 265’i Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih etti. Boğaziçi Üniversitesi’ne, bu yıl TÜBİTAK ve okul birincisi kontenjanı da dahil olmak üzere toplam 2.036 öğrenci yerleşti. Yerleşen bu öğrencilerin %60’ı ilk 5000 başarı sıralamasında yer aldı.

Bu yılın sonuçları 2015 yılının ilk 1000 dağılımı ile karşılaştırıldığında ilk 1000’de yerleşen öğrencilerin sayısında artış olduğu gözlendi. Boğaziçi Üniversitesi’nin ilk 1000’den aldığı öğrenci sayısının düzenli olarak artmakta olduğu belirtilirken, bu sayının bir önceki seneyle karşılaştırıldığında 667’den 670’e yükseldiği söylendi.

MF puan türünde ilk 1000’de yer alan her 5 öğrenciden biri, TM puan türünde de ilk 1000’de yer alan her 4 öğrenciden biri Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih etti.

En yüksek taban puan Boğaziçi’nde

2016 LYS sonuçlarına göre devlet ve vakıf üniversiteleri (tam burslu) arasında 33 bölümünün 22’si taban puan sıralamasında birinci sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm bölümleri devlet üniversiteleri arasında en yüksek taban puana sahip oldu.

Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanan öğrencilerin %49’unun birinci tercihine, %20’sinin ikinci tercihine, %12’sinin ise üçüncü tercihine yerleştiği; bir diğer ifadeyle Boğaziçi Üniversitesi’ne yerleşen öğrencilerin çoğunluğunun ilk tercihine yazdığı bölüme yerleşmiş olduğu görüldü.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi