suleyman-sah-universitesiDarbe girişiminin ardından KHK kapatılan vakıf üniversiteleri öğrencilerinin tercihleri, ÖSYM tarafından 23-26 Ağustos tarihlerinde alınacak.

YÖK’ün yazılı açıklamasına göre, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin belirlenen diğer yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesi ve ilgili işlemlerin yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

  • Kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki kayıtlı önlisans ve lisans öğrencilerinin ÖSYM tarafından merkezi olarak yerleştirilme işlemleri aşamasında öğrencilikle ilgili işlemlerinin kesintiye uğramaması için Yükseköğretim Kurulu tarafından YÖKSİS Veri Tabanındaki koordinatör üniversitelerine, ÖSYM tarafından yerleştirme işlemlerinin tamamlamasını müteakiben de yerleştikleri yükseköğretim kurumuna aktarılacak.
  • Kapatılan üniversitelerdeki öğrenciler sınava girdikleri yıldaki puanlarına göre yeniden tercih yapacak. Eğer yerleştirildikleri üniversite farklı bir şehirdeyse, bulundukları ildeki üniversitelerde “özel öğrenci” statüsünde okuyabilecekler.
  • Öğrencilerin kapatılan vakıf yükseköğretim kurumuna ödemekte olduğu ücreti, 667 sayılı KHK uyarınca eğitime devam edecekleri yükseköğretim kurumuna ödemeye devam edecek.
  • Şartları sağlayabilen öğrencilere yatay geçiş imkanı da verilecek. Kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin yatay geçiş için istenen bilgi ve belgeleri temin edememeleri durumunda öğrencinin beyanı dikkate alınarak başvurularının alınarak değerlendirilecek.

ÖSYM tarafından öğrencilerin tercihleri, 23 Ağustos-26 Ağustos Cuma günü saat 23.59’a kadar alınacak.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi