evde-egitim-yazisiMilli Eğitim Bakanlığının 3 ayda bir yayınladığı bir dergi var. Milli Eğitim Dergisi. Çeşitli akademik makalelerin yayınlandığı güzel bir dergi. İnternet erişimine de açık aynı zamanda. Vakit bulursanız bir göz atın derim. Bu derginin 188.sayısının 29.sayfasında şöyle yazıyor: ‘…evde eğitim kavramının okuldaki eğitimi destekleyici ve tamamlayıcı bireysel bir öğrenme yöntemi olarak ülkemizde yaygınlaştırılması gerektiği söylenebilir.’

***

Evde eğitim kavramı ülkemizde yaygın olarak bilinen bir eğitim yöntemi değil. Fakat başta ABD olmak üzere Kanada, İngiltere, Almanya, Belçika, Fransa, Danimarka gibi gelişmiş ülkelerde oldukça köklü geçmişe sahip. Dünyada gittikçe artan bir eğitim metodu. Öyle hızlı bir artış sergiliyor ki, bundan 30-40 yıl sonra evde eğitim alan çocukların sayısı %20 lerden %50 lere ulaşırsa sürpriz olmaz. Çünkü evde eğitimin en belirleyici özelliği, çocukların bireysel beceri ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alması.

***

‘Hadi canım sende! Evde eğitim mi olurmuş!’ dediğinizi duyar gibiyim. Yüksek müsaadenizle; ‘okul adını verdiğimiz dört duvar arasında eğitim oluyor da ev de mi olmayacak! Bal gibi olur!

***

Şimdi sorarım size. Ülkemizdeki eğitim sistemi akademik olarak donanımlı bir nesil mi yetiştiriyor, yoksa sınavdan sınava koşan bir yarış atı mı? Çocuklarımız becerilerine göre mi yetişiyor, yoksa birilerinin olmasını istediği tekdüze bir formata göre mi yetişiyor? Eğitim sistemimiz her çocuğun öğrenme stiline göre mi işliyor, yoksa bu budur, böyle biline şeklinde mi işliyor? Bu sistem çocukları beceri ve yeteneklerine göre mi değerlendiriyor, yoksa sınav kaygısının yarattığı baskı altında not ile mi değerlendiriyor?

***

En önemli soruyu sormazsak olmaz. Bu sistemde sizce çocuklar okulda mutlular mı, yoksa mutluluğu kar tatilinde mi arıyorlar? Hala alternatif bir eğitim modelinin gereksiz olduğunu düşünüyorsanız bu soruları ‘mecburen okula gitmekte olan’ bir çocuğa sorunuz. O da sizinle aynı şekilde ‘evde eğitim mi olur’ şeklinde düşünüyorsa sizlere eğitim serüveninizde iyi yolculuklar dilerim. Etrafınızda okula giden bir çocuk yok mu? O halde internette ufak çaplı bir araştırma yapın. Belki 2016 yılında MEB’in öğretmen alım sınavlarında adaylara yönelttiği sorularda öğretmen adaylarının sınav ortalamalarına ve ülkemizdeki diplomalı işsiz sayısına denk gelirsiniz.

İbrahim Halil Candaş
kahometurkiye@gmail.com
www.kahometurkiye.com

İBRAHİM HALİL CANDAŞ KİMDİR?

İlk ve orta öğrenimini Ayvalık’ta, lise eğitimini Malatya Fen Lisesi’nde tamamladı. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümünü bitirdi ve matematik alanında yapmış olduğu yüksek lisanslarla Bilim Uzmanı ünvanını alarak çeşitli üniversitelerde akademisyenlik yaptı.
20 yıldır içinde bulunduğu eğitim sektöründe, çok sayıda kuruma eğitim danışmanlığı yapmanın yanı sıra yaklaşık 70 adet kitap yazdı. Ülkemizde evde eğitim modelinin uygulayıcısı ve savunucusu olarak oluşturduğu K@home Türkiye’nin ve eğitim sektöründe bayilikler veren kurumlarının yöneticilik görevine devam eden İbrahim Halil Candaş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi