İbrahim Halil CANDAŞ

İbrahim Halil CANDAŞ K@Home Türkiye Kurucusu

Bundan 30 yıl önceki arabalar ile şimdiki arabalar aynı mı? 30 yıl önceki telefonlar ile şimdiki telefonlar aynı mı? 30 yıl önceki siz ile şimdiki siz aynı mısınız?

Her şey değişiyor ama her nedense ülkemizde eğitim sisteminde bir tekelcilik var sanki! 30 yıl önce neyse şimdi de aynen öyle.

***

Devletimiz (Allah devletimize zeval vermesin, devletimiz başımızın tacıdır) diyor ki; ‘Eğitimi ben yönetirim. Eğitim sistemi benim nezaretimde olacak. Benden izinsiz eğitim faaliyeti yapılması yasaktır.’ Kabul! Ama sen de kabul et başımın tacı. Olmuyor! Bu sistemle olmuyor! Her çocuğun kendine göre bir yeteneği var ve bu çocuklar bu sistemde aralarda kayboluyor. Sonra mutsuz oldukları bir meslek seçiyorlar. Ardından bu meslek bana göre değilmiş diyorlar. Ne yazık ki en verimli yaşlar geçmiş oluyor. Çocuklarımızın çoğu diploma sahibi olana kadar kafa patlatıyorlar. Diplomalarını alıyorlar ama ne kültürel veya sanatsal bir estetik duygusuna sahip olabiliyorlar ne de sosyal topluma adapte olabiliyorlar.

***

Dünyada hemen her ülkede alternatif eğitim modelleri uygulanıyor. Bunlardan birisi de evde eğitim. Sadece ABD’de 2,5 milyon çocuk evde eğitim alıyor. Kendilerini bilerek, hayatı hayatın içinde öğrenerek büyüyorlar. Bu çocuklarla ilgili bir anket yapılmış. Sonuç cümlesi harika! Evde eğitim alan çocuklara sormuşlar kendinizi nasıl tanımlarsınız diye. Çocukların %85’i kendini MUTLU olarak tanımlamış. Ülkemizde böyle bir soru sorsak çocuklarımıza, acaba hangi oranda ne cevaplar çıkar? Cevap olarak ‘MUTLU’ beklentisinde değilim. ‘Bu eğitim sistemini seviyorum. Bence çok güzel’ desinler yeter.

***

Çocuklarımızın denetim mekanizması kurulmuş bir şekilde evde eğitim aldıklarını düşünün. Kendi öğrenme stillerine göre, kendi yetenekleri doğrultusunda bir eğitim olsun. Yarış ortamının yarattığı psikolojik baskıyı hissetmediklerini düşünün. Eminin, daha mutlu bir çocukluk yaşayacaklardır. Hem evdeki eğitim, okuldakine göre daha kısa sürecektir. Böylece çocuklarımızın sosyalleşebilmesi, kültürel ve sanatsal faaliyetleri düzenli takip edebilmesi mümkün olacaktır.

***

Önerim şudur ki; MEB her sene müfredatı değiştirip, değiştirdiği müfredatı sanal dünyada erişime açıp yetişkinlerin yorumlarını alacağına, çocuklara evde eğitim veya alternatif modellerle ilgili bir anket yapsın. Eminim, çocukların çok büyük bir çoğunluğu evde eğitime sıcak bakacaklardır.

İbrahim Halil Candaş
kahometurkiye@gmail.com
www.kahometurkiye.com

İBRAHİM HALİL CANDAŞ KİMDİR?

İlk ve orta öğrenimini Ayvalık’ta, lise eğitimini Malatya Fen Lisesi’nde tamamladı. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümünü bitirdi ve matematik alanında yapmış olduğu yüksek lisanslarla Bilim Uzmanı ünvanını alarak çeşitli üniversitelerde akademisyenlik yaptı.
20 yıldır içinde bulunduğu eğitim sektöründe, çok sayıda kuruma eğitim danışmanlığı yapmanın yanı sıra yaklaşık 70 adet kitap yazdı. Ülkemizde evde eğitim modelinin uygulayıcısı ve savunucusu olarak oluşturduğu K@home Türkiye’nin ve eğitim sektöründe bayilikler veren kurumlarının yöneticilik görevine devam eden İbrahim Halil Candaş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi