İbrahim Halil CANDAŞ

İbrahim Halil CANDAŞ K@Home Türkiye Kurucusu

Bir araştırmaya göre, 72 OECD ülkesi arasında bilim, matematik ve okuma alanlarında Türk öğrenciler 50’nci sıradaymış. Mevcut eğitim sistemimizle bu sonuç örtüşüyor. Hiç de şaşırtıcı değil. Fakat geçtiğimiz hafta daha farklı bir araştırma sonucu açıklandı. Dünyadaki akranlarına göre Türk çocukların en mutsuz ve en kaygılı oldukları ortaya çıktı. İşte bu kabul edilemez! Dahası, şu an ülkemizde çocuklar için ve onların eğitimleri için gecelerini gündüzlerine katan(!) bakanlıklar için kabul edilemez olması gerekir.

***

Bu araştırma sonucunu haber yapan gazetenin başlığı da manidar. İlkokuldayken her sabah gür sesimizle söylediğimiz andımızın ilk kelimelerini değiştirerek başlık atmışlar: Türk’üm, çocuğum, çok mutsuzum!

***

Araştırmada, çocukların %19’u ayda en az birkaç kez zorbalığa maruz kaldığını, %20’si ayda en az birkaç kez öğretmeni tarafından haksızlığa maruz bırakıldığını ifade etmişler. Çocukların ‘diğerlerinin benimle dalga geçmesi, diğer çocukların tehditleri, kaba kuvvet, hakkımda kötü söylentiler, dışlanma’ söylemleri, kendilerini iyi hissetmeleri önündeki en büyük engeller olarak ortaya çıkmış. Ülkemizden araştırmaya katılan öğrencilerin neredeyse yarısı (%48) hayatından memnun değilmiş. Her 100 çocuktan 15’inde bir psikiyatrik bozuklukla karşılaşılmış.

***

Mutsuz çocuklardan bir gelecek inşa etmeye çalışıyor olmak, hiç kimsenin gayesi olamaz sanırım. Ama en acısı, bu durumu düzeltmek için hala geleneksel eğitim modellerini uygulamaya çalışmaktır. Artık tüm gelişmiş ülkelerde farklı eğitim modelleri, farklı eğitim metotları tartışılmaya ve uygulanmaya başlandı. Her nedense ülkemizde mevcut eğitim modelini düzeltmeye çalışıyoruz. Köklü bir değişikliğin zamanı geldi de geçiyor. Yöneticilerimizin, eğitim politikamızda yapılacak kökten değişiklik ile ülkemizi muassır medeniyetler seviyesine ulaştırabileceğimizin farkına varmaları gerekiyor.

***

 

Kökleri 1870’li yıllara dayanan, hemen her gelişmiş ülkede yasal olarak uygulanan fakat ülkemizde tartışılmasından bile korkulan EVDE EĞİTİM modelini konuşmanın, eğitim politikamızın bir parçası olmasının zamanı geldi diye düşünüyorum. Her çocuğun kendi ilgi ve becerileri doğrultusunda eğitim alabildiğini düşünsenize! Çocukların sınav kaygısı, not kaygısı olmadan bir öğrencilik hayatı geçirdiğini düşünsenize! Rekabet ortamının olmadığı bir okul hayatı düşünsenize! Çocuklar daha mutlu olmazlar mı?

İbrahim Halil Candaş
kahometurkiye@gmail.com
www.kahometurkiye.com

İBRAHİM HALİL CANDAŞ KİMDİR?

İlk ve orta öğrenimini Ayvalık’ta, lise eğitimini Malatya Fen Lisesi’nde tamamladı. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümünü bitirdi ve matematik alanında yapmış olduğu yüksek lisanslarla Bilim Uzmanı ünvanını alarak çeşitli üniversitelerde akademisyenlik yaptı.
20 yıldır içinde bulunduğu eğitim sektöründe, çok sayıda kuruma eğitim danışmanlığı yapmanın yanı sıra yaklaşık 70 adet kitap yazdı. Ülkemizde evde eğitim modelinin uygulayıcısı ve savunucusu olarak oluşturduğu K@home Türkiye’nin ve eğitim sektöründe bayilikler veren kurumlarının yöneticilik görevine devam eden İbrahim Halil Candaş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi