arnavutcaGelecek yıl okullarda Arnavutça ve Boşnakça seçmeli ders olarak okutulacak. Müfredata alınacak Arnavutça ve Boşnakça derslerinin programı ve materyalleri Trakya Üniversitesince hazırlanacak.

Öğrencilerin farklı kültürleri tanımalarını sağlamak, Türkiye’de yaşayan diller ve lehçeleri gelecek kuşaklara aktarabilmek amacıyla “Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersi kapsamında “Arnavutça” ve “Boşnakça” dillerinin de okutulması için Millî Eğitim Bakanlığı ile Trakya Üniversitesi Arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’nde yapılan protokol kapsamında, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Boşnak Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı ve Arnavut Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı öğretim elemanlarınca Boşnakça ve Arnavutça öğretim programları geliştirilecek. Programların Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmasından sonra bu dillerin öğretimine yönelik materyal hazırlıkları yapılacak. Söz konusu dersler 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibariyle ortaokullarda seçmeli olarak okutulacak.

İmza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Dr. Genel Müdürü Cem Gençoğlu, “Bu protokol bizi çok heyecanlandırıyor. Balkan ve Türk medeniyetleri zaman içinde iç içe geçmişlerdir. Onlarda Türkçe seçmeli ders olarak verilerek 6 bin öğrencinin Türkçeyi öğrenmesi bizi memnun etti. Bu protokolle bizde Boşnakça ve Arnavutçayı seçmeli ders olarak vereceğiz ve böylelikle bu medeniyetler yeniden ortak noktada buluşacaklar.” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu konuşmasında “Edirne Balkanlara açılan kapı ve geçiş güzergahı. Üniversite olarak misyonumuz ve vizyonumuz Balkanlardır. Üniversitemizde bulunan Balkan Araştırma Üniversitesi Türkiye’de tek. Aynı zamanda Ülkemizde Boşnakça ve Arnavutça dil eğitimi bir tek Üniversitemizde verilmektedir. Orada konuşulan diller bizim temel hedefimizdir. Bu nedenle Boşnakça ve Arnavutçanın seçmeli ders olmasını önemli buluyoruz. Materyalleri hazırlamak bizim için onur. Bu iki dilin seçmeli ders olması hem öğrencilerimiz için hem de Bosna Hersek ve Arnavutluk’ta yaşayan vatandaşlar için bir iş imkanı olacaktır.” dedi.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi