yenilikciler-yaratmakİstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi, gelecekteki dünyayı şekillendiren ve yeniliğe dayalı bir ekonomi ve yaşam tarzını yaratması beklenen bir kitabı okurlarla buluşturuyor. Tony Wagner’in yazdığı, Robert A. Compton’ın video-söyleşilerini çektiği ve Aytül Özer’in Türkçeye çevirdiği Yenilikçiler Yaratmak: Dünyayı Değiştirecek Gençler Yetiştirmek adlı kitap, 10 Ekim’den itibaren raflardaki yerini aldı.

Y Kuşağının üyeleri olarak anılan yenilikçi gençlerin fark yaratan özelliklerini mercek altına alan Yenilikçiler Yaratmak, bu gençlerin duygusal ve zihinsel gelişimlerini, bakış açılarını, zevklerini ve alışkanlıklarını masaya yatırıyor; bu özelliklerin kaynaklarının neler olduğunu bulabilmek için onların çocukluk hikâyelerine de bakıyor.

Kim Bu Gençler?

Onlar, dünyayı değiştirecek gençler! Yenilikçi, fark yaratan, girişimci, açık fikirli ve yaratıcılar… Problem çözmeyi seven, bunu bir oyun gibi gören, mizahtan vazgeçmeyen, yaşayarak öğrenmeyi seven, doğrudan ve hızlı bir eylemsellik içinde yaşayan ve amacının peşinden tutkuyla gidebilen bir yapıları var.

Y Kuşağının üyeleri olarak anılan bu yenilikçi gençler, tam da yukarıda saydığımız nedenlerle dünyayı değiştirecek potansiyele sahipler. İş dünyasının, teknolojik gelişmenin, endüstriyel ve sanatsal üretimin, bireysel ve toplumsal sorunların, siyasi düzenlerin yapısını kökünden dönüştürebilecek özellikler kazanarak büyüdüler. Her geçen gün geçmişten gelen dünyanın dinamiklerini yıkıp yerine kendilerininkini yerleştiriyorlar.

Peki anne babaların, öğretmenlerin, iş dünyasındaki yöneticilerin ve bütün toplumun kimi zaman endişelendiği kimi zaman ise umutlandığı bu gençlerin farkı ne? Onların yenilikçi yanları nelerden güç alıyor? Sosyoekonomik altyapıları onları nasıl şekillendiriyor? Oyunun, onların “yenilikçi” vasıflar kazanmasındaki rolü ne?

Dünyayı Değiştirebilirler

Yazar Tony Wagner, Yenilikçiler Yaratmak adlı kitapta yenilikçi gençlerin zihinsel, duygusal ve sosyoekonomik özelliklerini irdeliyor. Bunu yaparken de Amerika’da çeşitli lise, yüksekokul ve üniversitelerde iletişim kurduğu gençlerin gerçek hikâyelerinden yola çıkıyor. Onların çocukluk hikâyelerini inceliyor. Bu çözümlemelerden anne babalar, öğretmenler ve iş dünyasının liderleri için ufuk açıcı ipuçları çıkarıyor.

İş dünyasını bile zorluyorlar

Wagner kendi değerleri, ölçütleri, tercihleri olan ve bunları iş dünyasına bile adeta dayatan bu gençleri yönetmenin, onlara liderlik etmenin de kolay olmadığına dikkat çekiyor ve okurlara şöyle sesleniyor: “Yenilik Kuşağını yeniliğe dayalı bir ekonomi ve yaşam tarzı -bilinçsiz tüketim yerine yaratıcı yetişkin ‘oyunu’nun alışkanlık ve zevklerini kazandıran bir ekonomi ve yaşam tarzı- yaratmaya etkin bir biçimde yüreklendireceksek okullarımız, işyerlerimiz ve anne babalık alışkanlıklarımız değişmeli.

Yazar Wagner, kitabında bir yandan dünyaca ünlü okulların eğitim modellerini diğer yandan en başarılı şirketlerin çalışma düzenlerini ve liderlik becerilerini sorguluyor; değişimin zorunlu olduğunu söylüyor. Ayrıca Y Kuşağı’ndan sonraki kuşaklara nasıl yaklaşmamız gerektiğine dair çıkarımlar yapıyor.

Wagner’in anne babalık alışkanlıklarından eğitim sistemine, iş dünyasının kurallarından toplum düzenine kadar her alanı kapsayan önerileri topluma ışık tutacak.

Yazar Tony Wagner
Videolar Robert A. Compton
Çeviren Aytül Özer
Yayınevi İKÜ Yayınevi
Tür Eğitim
Kategori Eğitim, Gençler
Sayfa Sayısı 172
Baskı Tarihi Eylül 2016
Dağıtım Emek Kitap Dağıtım (www.eganba.com),

İlke Dağıtım ve Seçkin Dağıtım (Ankara)

ISBN 978-605-4763-47-4
Cilt Tipi Karton Kapak
Boyutları 23×16 cm
Fiyatı 30 TL

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+
çayyolu diş hekimi mide botoksu Tıbbi Sekreterlik Doğum Koçluğu Ankara varis Paykasa Paykwik Ankara dershane Biber hapı orjinal Orjinal lida Mobil bozum forma yaptırmak bakırköy psikolog çayyolu kombi servisi